Okula Uyum

Bir okul yılı sona ererken, yeni başlayacak yılın heyecanı okulla ilk kez yolu kesişecek ebeveynleri sarmaya başladı bile. Hayatımıza katılan her yenilik gibi bu yenilik de zaman zaman çok heyecan verici, zaman zaman da çok stresli olabiliyor. Bu dönem de olabildiğince sakin kalmak, olabilecek ihtimallere karşı hazırlıklı olmak, sizler için de çocuğunuz için de sürecin daha keyifli geçmesini sağlayacaktır.

Öncelikle derin bir nefes alın! Başlıyoruz… 🙂

İlk basamak, önümüzdeki ayları güzel değerlendirmek! Bol bol sosyalleşmek, sizinle beraber yaş gruplarına uygun etkinliklerin içerisinde olması. Kısa ayrılık denemeleri yapılması ve “Bak sen abla/abi oldun, okula başlayacaksın. Yapma böyle.” Gibi okul=büyümek=içinden geldiği gibi davranamamak denklemini KURMAMAK.

Yazın başlayacağı okula küçük bir ziyarette bulunmak. Mümkünse öğretmeni ile tanışmasını sağlamak oryantasyon sürecinizi kolaylaştıracaktır.

Aile dinamiklerinize uygun ona ayrı kaldığınız zamanlarda sizi hatırlatacak bir koku, bir takı ya da mırıldanabileceği bir şarkı vermek ayrılığı kolaylaştırır. Ayrılırken belki vedaya şöyle cümleler ekleyebilirsiniz.  “Biliyor musun ben de seni bugün özleyeceğim, ve özlediğimde beraber hep söylediğimiz şarkıyı mırıldanacağım.”

Okula hazırlık dönemi başlı başına bir yenilik! Bu döneme farklı telaşlar eklememek (taşınma, sünnet düğünü, kardeş,vb) , kendi hayatınızda yapmak istediğiniz bir yenilik var ise bir süreliğine ertelemek, bu dönemi sadece okula ve uyuma odaklanarak geçirmek faydalı olacaktır.

İlk günlerde karın ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı normaldir 🙂 Bu hastalıkları okula göndermeyerek değil de şerbetle, biraz masajla, biliyor musun mucize bir ilaç biliyorum şimdi sana onu hazırlayacağım diyerek yapılan ılık bir bitki çayı ile yatıştırmaya çalışın 🙂 ( Bu madde çocuğunuzun okul fobisi nedeniyle stres kaynaklı hasta hissettiği düşünülerek hazırlanmıştır. Devam eden bir sağlık sorununuz varsa belirtiler hastalık kaynaklı ise tabi ki doktorunuza danışın)

Okul yolunda yürürken, eve döndüğünde çocuğunuza ulaşmaya çalışmak, okul stresini azaltmak, deşarj olmasını sağlamak çocuğunuzun okula daha keyifle gelmesine yardımcı olur. Okula gelirken yanınızdan geçen arabaları saymak, kuşlara bakmak, kedileri sevmek, okul sonrası keyifli bir park gezisi, evde birlikte yaptığınız bir kurabiye, çok sevdiği bir arkadaşını ziyaret etmeniz çocuğunuzun stresli ortamdan uzaklaşmasını sağlar.

Çocuklar rutinleri ve ritüelleri önemserler. Cuma akşamlarını “AİLE SİNEMA GECESİ” yapmak, Pazar günleri kahvaltınızı ev pikniğine çevirmek, yemekten sonra tüm aile bireylerinin dahil olduğu oyun saatleri organize etmek çocuğunuzun kendini hem bir birey olarak hissetmesini hem de ailenin değerli bir parçası olduğunu hissetmesine yardımcı olabilir.

Çocuğunuza ev içi sorumluluklar vererek toplu yaşama uyum sağlamasına yardımcı olabilirsiniz. Masaya tuzu getirmek, tabakları yerleştirmek, eğer ortak yaşam alanınızda oynadıysa oynadıktan sonra oyuncakları odasına götürmek gibi. Böylece evde bir takım sorumluluklar alan çocuk, okulu kuralların ve sorumluluklarımızın olduğu bir yer olarak benimseyebilir.

Okula uyum sürecinde çocuğunuz anlatmak istemiyorsa sürekli okulda gününün nasıl geçtiğini sormak onun açısından pek keyifli olmayabilir. Çocuklar gün içerisinde yaşananları bizler gibi göremez ve dolayısı ile dile getiremezler. Bu nedenle günün nasıl geçti sorusunu biraz daha açmak gerekebilir.

                        Bugün seni en mutlu eden şey neydi?

                        Bugün en sevdiğin oyun neydi?

                         Bugün yemekte en lezzetli yiyecek neydi? Gibi.

Çocuğunuzu okula bırakırken dürüst olmak nereye gidecekseniz, ne yapacaksınız doğruyu söylemek gerekli. Doktora gidiyorum, dişçiye gidiyorum diye çocuğumuzu geçiştirdiğimizi düşünürken aslında hastalık ile ilgili yeni kaygılar oluşturabiliriz. Eğer çalışıyorsanız anlayacağı bir dil ile işinizi anlatabilirsiniz, evdeyseniz o günkü planlarınızdan bahsedebilirsiniz. Sonrasında ne olacağı, çocuğunuzu kimin alacağı gibi bilgileri net bir şekilde verin.

Ayrılırken net ve kararlı bir duruş sergileyin. Okulun günün belirli bir vaktinde arkadaşlarıyla  eğlendiği, öğrendiği keyifli/ yeni şeyler yaptığı bir yer olduğu, tüm günümüzü almadığı, günün devamında evdeki oyuncaklarla, ailesiyle oynayabileceğini ara ara hatırlayabilirsiniz. Bazen eve yapılan küçük bir

Çocuğunuzun size güvenmesini sağlayın. Eğer geçmişte ona görünmeden evden gitmeleriniz olduysa, geleceğim/alacağım dediğiniz ama almadığınız ya da almakta gecikmeleriniz olduysa güven ilişkiniz zedenlenmiş olabilir. Bu ilişkiyi yeniden inşa etmek sizin elinizde!

Okulun ikinci haftasını geride bıraktığımız şu günlerde bugüne kadar hiç ağlamamış çocuğunuz ağlamaya başlamış olabilir, gelmeyi reddediyor olabilir. Bir yere alışmak, uyum sağlamak zaman alır. Bu hepimiz için böyledir. Ama deneyimler süreci kolaylaştırır. Çocuğunuzun bu ilk deneyiminde yanında olmayı, destek olmayı ve bol bol kucaklaşmayı ihmal etmeyin!

Esra İslam

Uzman Psikolojik Danışman